רשלנות רפואית בלידה

//רשלנות רפואית בלידה
רשלנות רפואית בלידה 2017-08-27T16:02:51+00:00

המדובר בתביעות לפיצויים ע"י הילוד או לאמו, בגין נזק גוף שנגרם כתוצאה מרשלנות הרופאים במהלך לידתו או בסמוך לה.

הליך הלידה הוא מאורע שמח ומיוחד עבור הורי הילוד, אך עלול להיות טראגי במידה והלידה נוהלה באופן שאינו תקין, ושגרם לנזק לילוד או לאם .

נזקים שנגמרו לילוד או לאם עקב הליך לידה שנוהל בצורה רשלנית הם נזקים ברי פיצוי.

הסכומים בבתי המשפט המתקבלים בגין תביעות רשלנות בלידה יכולים להיות גבוהים במיוחד, הואיל ולעיתים קרובות מדובר בנזקים משמעותיים של הקטין לכל תוחלת חייו. כך לדוגמא,  ב(י-ם) 2228/08 תא (י-ם) 2228-08‏ ‏ א" ז' נ' ד"ר סולימאן ג'ושה נפסק סך של 1,792,853 ₪ לתובעים, בגין נזקי גוף שנגרמו לקטין ב"לידת ואקום".

במקרה זה, עברה האם את לידתה השלישית בהיותה בת 26, כאשר מעקב ההריון בוצע בקופת חולים כללית. הרופא המטפל אשר ניהל את הלידה סבר כי  השתמש במשאבה על מנת לגרום ליציאת התינוק, ומשאבה זו השתחררה. בנוסף, לחצה האחות על בטנה של היולדת עם משקל גופה. לאחר הלידה, התברר כי הילוד סובל משיתוק ע"ש ארב.

הילוד והוריו תבעו את קופת החולים הכללית בגין מעקב הריוני רשלני, וכן את בית החולים בגין ניהול לידה רשלני.

בית המשפט קבע כי הטיפול הראוי בפרע כתפיים של עובר הוא לבצע ניתוח קיסרי, אך במקרה זה נקבע כי לא רופאי קופ"ח כללית וכן רופאי בית החולים לא יכלו לחזות כי בלידה תהיה פרע כתפיים, ועל כן לא היו צריכים לשקול ניתוח קיסרי. לפיכך, נדחתה התביעה כנגד קופת החולים הכללית, לגביה קבע בית המשפט כי נהגה בהתאם לסטנדרטים רפואיים מקובלים במעקב הטרום לידתי.

למרות זאת, בית המשפט קבע, כי לא הייתה כל הצדקה ללידת וואקום בנסיבות האלה, הואיל ורישומי המוניטור לא העידו על מצוקת עובר. לפיכך, התקבלה התביעה כנגד בית החולים בגין ההתנהלות הרשלנית בניהול הלידה.

בית המשפט קבע כי לא היה מקום כלל לבצע לידת וואקום. הליך הלידה, אשר כלל לחיצה של האחות על גוף האם עם משקל גופה, וכן העדר של תנאים רפואיים מקבלים לביצוע לידת וואקום, הובילה את בית המשפט למסקנה שהתסמונת ע"ש ארב שנגרמה לילוד נבעה במישרין מניהול הלידה הרשלני.

יודגש, כי במקרה זה התיק הרפואי היה דל ביותר, ולפיכך העביר בית המשפט את נטל הראיה לכתפי הנתבעים. הנתבעים מצידם לא הצליחו להוכיח כי לא התרשלו בניהול הלידה.

בכל שאלה מקצועית, או פגישת ייעוץ אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר בטלפון: 03-6954642 או למלא את הטופס בתחתית העמוד.